Aby ogród cieszył należy o niego dbać cały rok, nawet zimą.
Najważniejszym zabiegiem w okresie zimowym jest cięcie roślin. Mamy trzy rodzaje cięcia: formujące, pielęgnacyjne i techniczne.
Najlepszym czasem na przycinanie i formowanie większości drzew i krzewów jest przełom lutego i marca. Należy pamiętać o tym, że cięcie wykonane nieprawidłowo lub przeprowadzone w złym terminie – za późno lub za wcześnie – może doprowadzić do słabszego kwitnienia, a nawet jego zaniku w danym roku, a w skrajnych przypadkach nawet do obumarcia roślin.
Formowanie wykonuje się tuż po posadzeniu, na młodych drzewach lub krzewach. Nadaną im formę należy utrzymywać poprzez coroczne przycinanie przez cały okres życia roślin.
Zabieg ten ma jednak nie tylko funkcję estetyczną. Zapewnia on dostęp światła słonecznego w głąb korony, a co za tym idzie – pozwala na równomierne dojrzewanie owoców, dodatkowo zapobiega długiemu utrzymywaniu się wilgoci (zapobiega chorobom grzybowym i gwarantuje dostęp do pestycydów podczas opryskiwania).
Należy pamiętać również o tym, aby świeże rany zabezpieczyć przed wnikaniem chorób grzybowych i wysychaniem drewna. W tym celu należy użyć farby emulsyjnej z dodatkiem środka grzybobójczego. Sprawdzają się też maści i balsamy dostępne w sklepach ogrodniczych.
• Drzewa pestkowe (np. wiśnie, śliwy) są podatne na przenikanie bakterii przez rany powstałe na skutek cięcia gałęzi. Wycinać zatem należy tylko te gałęzie, które zagęszczają koronę oraz pędy, które są suche, uszkodzone, bądź chore. Należy zadbać też o to, aby z pozostawionych gałęzi usunąć zaschnięte zgniłe owoce, gdyż zimują na nich zarodniki chorobotwórcze. Warto pamiętać, że niektóre drzewa owocują na pędach jednorocznych (np. brzoskwinia), a więc cięcie powinno spowodować zwiększenie liczebności owoców.
• Krzewy owocowe przycina się w tym samym czasie, usuwając starsze pędy (4-5 letnie) oraz słabe, na których nie zawiązują się owoce (niektóre krzewy owocują tylko na pędach jednorocznych). Pędy należy wycinać przy ziemi, co gwarantuje wybicie się zdrowych i silnych odgałęzień z dolnej części krzewu.
• Maliny – pod koniec lutego, całkowicie należy usunąć ich 2-letnie pędy. Nowe odmiany malin owocują na przyrostach tegorocznych , które po zbiorach należy usunąć.
• Wisteria – na przełomie lutego i marca przycinamy wszystkie słabe, cienkie i zamarłe pędy blisko szyjki korzeniowej. Ważna informacja dla wszystkich posiadaczy wisterii, które bujnie rosną, ale nie kwitną: na przełomie lutego i marca trzeba przeprowadzić zabieg ograniczający jej wzrost poprzez podcięcie korzeni. Zabieg ten polega na nacięciu ziemi sztychówką na głębokość około 40cm w odległości około 2m od głównego pędu.
Zimą pamiętajmy również o ważnym zabiegu, jakim jest oprysk zimowy, który chroni rośliny przed szkodnikami zimującymi w ogrodzie. Do jego wykonania stosujemy odpowiednie preparaty grzybobójcze, które ograniczają i uniemożliwiają rozwój szkodników w sezonie. Należy pamiętać jednak, aby zabieg opryskiwania wykonać przed pękaniem pąków (może dojść do oparzenia drzewa) w sprzyjających warunkach atmosferycznych (słonecznie, bezwietrznie i ciepło) oraz przy temperaturze około 5ºC. Zadbać przy tym należy o swoje bezpieczeństwo. Warto zaopatrzyć się w specjalną maskę oraz okulary, które nabyć możemy w sklepie ogrodniczym a dłonie zabezpieczmy rękawicami. Przy wykonywaniu tego typu zabiegu nie powinny towarzyszyć nam osoby, które nie mają na sobie elementów zabezpieczających przed kontaktem z detergentem.
Jeśli chcemy cieszyć się pięknym ogrodem wraz z początkiem wiosny, warto wziąć powyższe rady do serca i poświęcić nieco czasu na jego pielęgnację również zimą.