Jeśli zdecydowaliśmy się zająć naszym ogrodem, to najlepszym czasem do planowania i projektowania jest zima. Jeśli zaczniemy myśleć o ogrodzie wiosną, może się okazać, że ogród powstanie dopiero za rok… Zima jest idealnym momentem za stworzenie projektu ogrodu, oczywiście we współpracy z architektem krajobrazu. Dzięki temu zyskamy pewność, że wszystko będzie zaplanowane w sposób prawidłowy.

Zalety projektowania ogrodu zimą

art_2_-_projekt_ogrodu_1Architekt krajobrazu, wykonujący zimą projekt Twojego ogrodu, ma przede wszystkim dużo czasu. Wszystkie prace wykonawcze rozpoczną się wiosną, dlatego też osoba odpowiedzialna za projekt może skupić się właśnie nad pracami projektowymi. Współpracując z architektem, oszczędzamy przede wszystkim czas poświęcony na planowanie ogrodu i będziemy mieć pewność, że zaprojektowane rośliny i elementy małej architektury będą odpowiednie do naszego ogrodu.

Pamiętajmy jednak, aby przekazać architektowi swoje wymagania i potrzeby dotyczące ogrodu. Dzięki temu będzie on mógł wziąć je pod uwagę i zastosować konkretne rozwiązania w naszym ogrodzie.

Projektowanie ogrodu zimą – w praktyce

art_2_-_projekt_ogrodu_2Z projektantem koniecznie spotkajmy się w miejscu, w którym ma powstać ogród i koniecznie zabierzmy ze sobą pełną dokumentację działki. Przedstaw też siebie, swoją pasję, hobby i sposób na czas wolny. Dzięki temu projektant będzie miał wgląd we wszystkie szczegóły i będzie mógł wyobrazić sobie, jak ma wyglądać przyszły ogród.

Nie zapomnijmy przekazać informacji o tym, czy lubimy wykonywać prace ogrodowe. Pielęgnacja ogrodu wiele osób odpręża i jest idealnym sposobem na relaks, jednak należy pamiętać, że nie wszyscy preferują właśnie ten sposób na spędzanie wolnego czasu i trzeba mieć to na uwadze. Przekazanie tego typu informacji pozwoli architektowi dobrać odpowiednią roślinność i wiele innych rozwiązań.

2Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów realizacji, architekt tworzy koncepcje zagospodarowania terenu, uwzględniając wcześniej przekazane mu informacje. Przedstawione koncepcje nie są jednak wiążące i możliwe jest wprowadzenie zmian. Nie bójmy się zmian i dyskusji, ponieważ ogród jest nasz i to nam ma odpowiadać od początku do końca. Końcowym efektem wszystkich rozmów i dyskusji będzie szczegółowy projekt ogrodu, na podstawie którego możemy przystąpić do prac realizacyjnych już wczesną wiosną tak, aby już latem korzystać z ogrodu!

Projektowanie ogrodu zimą – realizacja wiosną!

Dzięki dokładnemu zaprojektowaniu ogrodu zimą, na wiosnę ze spokojem przejdziemy do realizacji planu. Etap realizacji projektu również dobrze jest zlecić profesjonalnej firmie. Często firma, która projektuje ogrody zapewnia również realizację swoich projektów, dlatego nie musisz martwić się o poprawność wykonania realizacji.