Choć ogród zimą wygląda pięknie, jest to ciężki okres dla roślin w nim rosnących. Pomimo tego, że pod śnieżną pokrywą rośliny zimują znacznie lepiej niż te, które narażone są na bezpośrednie działanie mrozu, zbyt gruba warstwa śniegu stwarza problem: może niszczyć florę, która jest nim okryta. Zadbajmy więc o odpowiednie okrycie i odśnieżanie naszego ogrodu.
Ciężki śnieg, to obok mrozu jedno z największych zagrożeń dla roślinności ogrodowej. Zalegające na gałęziach śnieżne warstwy powodują uginanie się gałęzi zarówno krzewów, jak i drzew, mogą też prowadzić do złamań. Można jednak temu zaradzić. Przy nasilonych opadach śniegu, konary można związywać sznurkiem lub systematycznie strącać z gałęzi nawarstwiający się puch.
Zbyt gruba warstwa śniegu, szczelnie okrywająca krzewy, byliny, czy trawniki – również im szkodzi. Mogą one odczuwać brak tlenu, a w okresie wiosennym gleba dłużej się rozmraża, co z kolei skutkuje opóźniony wzrost.
Dla trawników, szczególnie groźna jest lodowa skorupa, która powstaje, gdy po odwilży przychodzi obniżenie temperatury, oraz gdy nastają słoneczne dni, jednak noce nadal są mroźne. Na źdźbłach trawy, które nie mają dostępu do powietrza może rozwinąć się pleśń śniegowa, a co za tym idzie na wiosnę nasz trawnik będzie potrzebował regeneracji. Lodowa skorupa jest też groźna dla roślin cebulowych. Ze względu na to, że rośliny cebulowe rozwijają się wczesną wiosną, lodową warstwę należy systematycznie rozbijać. W miarę możliwości powinno się unikać również wydeptywania ścieżek na trawniku. Prowadzi to do odcięcia dostępu do tlenu, a w związku z tym trawnik będzie wymagać intensywnego odżywienia lub całkowitej wymiany. Warto zaznaczyć, że absolutnie nie powinniśmy używać w ogrodzie chlorków sodu, czy wapnia, aby usunąć zalegający śnieg i lód. Przedostająca się do gleby sól jest bardzo szkodliwa dla roślin – powoduje suszę fizjologiczną, przez co rośliny nie mogą pobierać wody, chorują i zamierają.
Bezwzględnie należy kontrolować zimowe okrycia roślin ogrodowych. Często zdarzają się długie okresy odwilży, kiedy temperatura wzrasta nawet ponad 10 stopni Celsjusza. Pod wpływem podwyższonej temperatury w roślinach zaczynają krążyć soki i zostają one pobudzone do wzrostu. Jeśli jednak po odwilży nastąpi nawrót niskich temperatur rośliny te bardzo łatwo przemarzają, dlatego też w czasie ocieplenia zimowego warto sprawdzać, czy pąki nie nabrzmiewają i jeśli nastąpi taka konieczność należy odkryć je dopóki znowu się nie ochłodzi.
Zima jest dobrym czasem na bielenie drzew, dzięki temu zabiegowi zapobiegniemy pękaniu kory na pniach. W okresie zimowym kora szczególnie narażona jest na zmiany temperatur – kurczy się i rozkurcza w zależności od zmiany temperatur, co powoduje pęknięcia. Bielenie wapnem sprawi, że pień będzie się słabiej nagrzewać w ciągu dnia. Warto pamiętać, że najbardziej narażona na zniszczenie jest południowa strona pnia, dlatego też warto pokryć ją grubszą warstwą wapna.
Jak widać, prac pielęgnacyjno – zabezpieczających w okresie zimowych nie zabraknie. Jednak to właśnie dzięki nim będziemy mogli cieszyć oko widokiem pięknego, zdrowego ogrodu na wiosnę.
Już za tydzień opiszemy kolejne prace pielęgnacyjne, które należy wykonać w okresie zimowym. Zapraszamy wszystkich miłośników ogrodów!