Projektowanie ogrodu i jego poszczególnych elementów jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, które warto zlecić profesjonalistom. Podczas okresu zimowego architekt krajobrazu ma dużo czasu na przemyślenie każdego szczegółu, który ma znaleźć się w Państwa wymarzonym ogrodzie.
Bardzo ważnym etapem w projektowaniu ogrodu jest zaplanowanie komunikacji. Wszystkie ścieżki ogrodowe powinny być zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne oraz komponować się z pozostałymi elementami w ogrodzie tak, aby tworzyć harmonijną całość. Pamiętajmy o tym, że swoim wyglądem oraz klimatem ścieżka powinna nawiązywać do stylu zarówno ogrodu, jak i domu. Niezaprzeczalnie ścieżka jest ozdobą ogrodu, pełni jednak również funkcję praktyczną – powinna prowadzić nas w konkretne miejsca: od furtki do drzwi domu oraz do najważniejszych miejsc w ogrodzie. Nawet najbardziej wymyślne formy powinny być przemyślane i zaplanowane.
Pomysłów na nawierzchnie w ogrodzie jest nieskończenie wiele. Mamy nieograniczone możliwości w komponowaniu materiałów oraz tworzeniu kształtów nawierzchni ogrodowych. Niezależnie od tego, z jakich materiałów zdecydujemy się wykonać ścieżkę, powinna ona zapewnić możliwość swobodnego oraz przede wszystkim stabilnego poruszania się. Ścieżki możemy wysypać żwirem, ułożyć z płyt kamiennych czy betonowych, kostek brukowych, wyłożyć cegłą klinkierową lub ułożyć drobną mozaikę. Ciekawym i wartym polecenia rozwiązaniem jest łączenie materiałów np. płyt kamiennych z kostką granitową bądź też łączenie betonu z kamieniem naturalnym. Pamiętajmy, że płyty nie muszą ściśle do siebie przylegać, a przerwy między nimi możemy wysypać żwirem, lub zasadzić między nimi trawę, co daje ciekawy efekt zielonej fugi. Powstanie w ten sposób nawierzchnia o zróżnicowanej fakturze i układzie barw. Planując komunikację w ogrodzie oraz dobierając materiały, z których będą wykonane nawierzchnie, warto pokusić się o zróżnicowanie materiałów w zależności od wnętrza ogrodowego.
Dobrym pomysłem na podkreślenie przebiegu trasy ścieżki w naszym ogrodzie jest podświetlenie jej. Warto przemyśleć jak długo w ciągu doby będą oświetlane fragmenty naszego ogrodu. W miejscach, gdzie światło będzie włączone przez wiele godzin zamiast tradycyjnych lamp halogenowych, które zużywają dużo prądu, warto zastosować lampy sodowe lub diody LED. Lampy powinny stylem oraz formą nawiązywać do całej kompozycji ogrodu, oraz współgrać z zainstalowanym oświetleniem domu.
Innym ciekawym rozwiązaniem podkreślenia nawierzchni ogrodowych są nasadzenia roślinne. Powinny być jednak dobrane w taki sposób, aby nie przeszkadzały w chodzeniu po dróżce – idealnie nadają się do tego niskie krzewy oraz byliny. Wybierając rośliny warto zdecydować się na gatunki o zimotrwałych liściach oraz kolorowych owocach – doda to uroku naszemu ogrodowi.
Pozdrawiamy, Zielonaprzystań.com