Z alergią boryka się coraz więcej osób na całym Świecie. Z roku na rok przybywa osób posiadających alergię na dane alergeny. Coraz częściej możemy spotkać się z uczuleniem wywołanym przez rośliny. Roślin będących alergenami jest niestety dużo, ale obszerna wiedza na ich temat pozwala dostosować ogród do tej choroby.
Ogrodowe alergeny.
Medycyna rozróżnia 4 typy alergenów, które pochodzą od roślin, są to pyłki kwiatowe, soki roślinne, substancje zapachowe i niektóre zarodniki grzybów. Alergen, który wywołuje u nas uczulenie mogą zidentyfikować tylko odpowiednie testy alergiczne wykonywane w specjalistycznym gabinecie.
Jakie rośliny wywołują alergię i jak sobie z tym poradzić?
Po wykonaniu testów alergicznych i zidentyfikowaniu alergenu musimy się dowiedzieć jaka roślina wytwarza daną substancję. Jest grupa roślin (tzw. podwyższonego ryzyka), które są najczęstszą przyczyną alergii. Do tych roślin zalicza się brzozę, leszczynę, olchę, topolę, wierzbę, lipę. W zamian tych roślin możemy posadzić inne, nie wywołujące alergii. Jako „zamiennika” możemy użyć klonu czerwonego, głogu, derenia lub tulipanowca. Warto też pomyśleć o roślinach, które produkują pyłki woskowe, są to między innymi odmiany magnolii i drzewa owocowe.
Również trawy, babka lancetowata, pokrzywa, komosa, szczaw i bylica mogą okazać się alergenami.
Co jeszcze możemy zrobić?
1.Objawy alergii możemy ograniczyć nie tylko sadząc odpowiednie rośliny, ale także odpowiednio ubierając się do prac w ogrodzie. Przede wszystkim należy unikać ubrań dzianinowych, ponieważ do nich chętnie przyczepiają się różnego rodzaju alergeny i przez to dostają się do naszego układu oddechowego.
2.Ważna jest także pogoda, pora dnia i pora roku. Warto jest oglądać wieczorną prognozę pogody, ponieważ prezenterzy podają jaki alergen, w jakim miejscu w Polsce uczula najbardziej. W okresie pełnego kwitnięcia roślin, na pracę w ogrodzie najlepiej jest wybrać godziny poranne, ponieważ wtedy jest najmniej pyłków roślinnych w powietrzu. Najlepszym dniem na prace ogrodnicze w przypadku alergika jest dzień ciepły, słoneczny i bezwietrzny. Pod wpływem ciepła pyłki są unoszone wysoko i opadają wieczorem. Idealną dla siebie porę musimy wybrać sobie sami, każda osoba inaczej reaguje na zmiany w pogodzie, dlatego sami musimy sprawdzić, kiedy czujemy się najlepiej.
3. Pielenie i usuwanie chwastów wykonujmy przed kwitnieniem roślin. Unikniemy w ten sposób bezpośredniego kontaktu z alergenami.