Taras ogrodowy jest bardzo ważnym elementem w ogrodzie – łączy dom z ogrodem. Znajduje się on często w głównym i zazwyczaj największym miejscu w ogrodzie – salonie ogrodowym, który przylega do domu i jest jego przedłużeniem, kolejnym wnętrzem, letnim salonem. Jest miejscem relaksu, spotkań z rodziną oraz przyjaciółmi.

1a_-_taras_z_drewna_egzotycznegoNa początku warto zaznaczyć, że o lokalizacji tarasu, jego kształcie i wielkości warto pomyśleć już w fazie projektowania domu. Jeśli tego nie zrobiliśmy, kolejnym dobrym momentem jest etap projektowania ogrodu, ponieważ taras powinien być odpowiednio wkomponowany w cały plan ogrodu a nie być oderwaną od niego „wyspą” co się często zdarza jeśli myślimy w następujący sposób: taras teraz, ogród później. Często zdarza się też, że na skutek nie przemyślanych działań powstają tarasy nie dostosowane do potrzeb domowników – za małe lub za duże, źle wykonane choćby dlatego, że zostało za dużo betonu z wylewania podłóg, czy też trzeba było zagospodarować gruz po budowie domu. Działając w takiej kolejności może się okazać, że taras trzeba będzie przebudować lub też ogród „dostosować” do istniejącego już tarasu. Na etapie projektowania powinno się również podjąć decyzję z jakiego materiału (drewno czy kamień), a co za tym idzie – jaką technologią będzie wykonany taras. Warto rozważyć tu różne możliwości i poradzić się projektanta/wykonawcy, który ma doświadczenie w projektowaniu/budowaniu tarasów.

Doskonałym materiałem na taras ogrodowy jest drewno. Jest przyjemne w dotyku, ciepłe i mniej się nagrzewa podczas letnich upałów. Ponadto jest to materiał ekologiczny, który pasuje niemal do każdego domu i ogrodu.

Drewno, z którego chcemy zbudować taras musi być przede wszystkim twarde i odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne takie jak deszcz czy silne upały. Jeśli nie ograniczamy naszego budżetu do absolutnego minimum, unikajmy desek sosnowych lub świerkowych, ponieważ jest to drewno miękkie, nietrwałe, nieodporne na zarysowania, wgniecenia i posiada liczne drzazgi.

2a_-_taras_z_drewna_egzotycznegoLepszym wyborem będzie modrzew syberyjski, ponieważ jest to drewno wyższej jakości w porównaniu do rodzimych gatunków drzew. Ponadto jest odporny na wilgoć, jest twardy i trwały.

Najbardziej trwałe jest drewno egzotyczne, takie jak najczęściej stosowane bankgirai. Deski tarasowe mogą być gładkie lub ryflowane. Niewątpliwą zaletą desek ryflowanych jest zabezpieczenie antypoślizgowe i skuteczne odprowadzanie wody z powierzchni tarasu.
Kolejnym typem desek z jakich można wykonać taras są deski kompozytowe. Materiał z jakich są wykonane tego typu deski jest połączeniem naturalnego drewna i tworzywa sztucznego dzięki czemu deski kompozytowe są przyjemne w dotyku, ciepłe i pachną jak drewno naturalne. Natomiast tworzywo sztuczne występujące w tym rodzaju desek sprawia, że budulec ten jest wytrzymały na uszkodzenia, warunki atmosferyczne i wilgoć.

Jest wiele „szkół” budowy tarasów z drewna. My opiszemy kilka z nich.

1. Fundamenty są ważnym, jak nie najważniejszym elementem tarasu. Za ich pośrednictwem rozkładane są wszelkie obciążenia, a siły przekazywane do podłoża. Najpopularniejsze typu (rodzaje) fundamentów to :

– płyta betonowa – to jednolita warstwa betonu wylewana pod całą powierzchnią tarasu. Stosowana jest w przypadku użycia w konstrukcji legarów, które będą leżały na płycie. Konstrukcja wykonana w ten sposób charakteryzuje się bardzo wysoką sztywnością i małą podatnością na odkształcenia pionowe. Już przy wylewaniu tego typu fundamentu możemy zadbać o kilku procentowy spadek, dzięki któremu na naszym tarasie nie będzie się zbierać woda. Jeżeli planujemy duży taras, fundament powinien posiadać tzw. szczeliny dylatacyjne, które zmniejszą ryzyko pękania betonu w wyniku odkształceń termicznych. Wadą płyty betonowej jest jej koszt, ale w konfrontacji z zaletami wada ta jest możliwa do zaakceptowania.

– stopy fundamentowe – są prostopadłościennymi fundamentami wylewanymi najczęściej pod jednym lub grupą słupów. Rozwiązanie to jest stosowane w momencie, gdy taras znajduje się na większej wysokości, legary w tym przypadku nie znajdują się bezpośrednio na betonie, a na słupach. Zaletą stóp fundamentowych jest możliwość dostępu do przestrzeni pod powierzchnią użytkową i mniejsza ilość potrzebnego betonu. Wadą tego typu fundamentu jest trudność wykonania, stopa fundamentowa przy każdym słupie, mimo jednego projektu, wymaga oddzielnego deskowania. Legary mogą stać również bezpośrednio na stopie, słupy nie są konieczne. Stopy fundamentowe mogą być sprzedawane w postaci gotowych bloczków, w tym momencie praca ogranicza się do odpowiedniego ich ustawienia.

2. Konstrukcja nośna. Po odczekaniu do momentu, aż beton będzie wystarczająco twardy, możemy zabrać się za budowę konstrukcji nośnej tarasu. Budowę zaczynamy od mocowania legarów na fundamencie. Optymalny rozstaw legarów powinien wynosić ok. 50cm. Po zamontowaniu legarów przystępujemy do montażu desek. Najważniejsze jest to, aby mocować je prostopadle do legarów, a równolegle do ławy fundamentowej. Ważne są także odstępy pomiędzy samymi deskami oraz między deskami, a ścianą budynku. Odstępy te powinny wynosić 0,5 cm, przestrzeń ta pozwoli deskom na swobodną pracę np. w momencie dużych naprężeń, czy na zwiększenie objętości, gdy namokną. Konsekwencją braku takich odstępów może być zniszczenie tarasu. Najlepiej jest stosować deski ryflowane ponieważ ich właściwości pozwalają zwiększyć jednocześnie estetykę i bezpieczeństwo na tarasie.

3a_-_taras_z_drewna_egzotycznegoWkręty powinny znajdować się w jednej linii i być zlicowane z deską. Odległość wkrętów powinna być równa 10 mm (pomiędzy 5mm, a 20mm) od krawędzi. Istotne jest aby stosować odpowiednie wkręty do konkretnego rodzaju drewna np. zwykłe drewnowkręty fosfatowane możemy zastosować wyłącznie do miękkiego drewna (sosna, świerk). Natomiast do drewna egzotycznego używamy wkrętów ze stali nierdzewnej ponieważ drewno egzotyczne w kontakcie ze zwykłą stalą zmienia kolor na czarny.

Taras z desek kompozytowych jest montowany w inny sposób niż z naturalnego drewna. Często w zestawie wraz z odpowiednią ilością desek otrzymujemy wszystkie odpowiednie elementy wykorzystywany przy montażu. Są to na przykład legary, klipsy czy listwa maskująca. Montaż tarasu nie jest skomplikowany, na wylanej i odpowiednio nachylonej, betonowej powierzchni montowane są legary, następnie do legarów montowane są klipsy utrzymujące bezpośrednio deski tarasu. Poprzez zastosowanie legarów różnej wysokości możemy w momencie montażu wyregulować wysokość naszego tarasu. Wszystkie elementy są odpowiednio wyprofilowane, dlatego montaż przebiega bardzo sprawnie. Ponadto same deski można przyciąć w łatwy sposób, ułatwi to nam dopasowanie ich długości do kształtu tarasu. Na koniec pozostaje nam równie ważny krok, a mianowicie maskowanie krawędzi desek. Możemy to zrobić poprzez zamontowanie dołączonej w zestawie listwy maskującej.

Drewno jest materiałem, o który trzeba szczególnie zadbać. Jeśli chcemy cieszyć się naszym tarasem przez długi czas, deski tarasowe powinniśmy zaimpregnować specjalistycznymi środkami.
Sosnę i świerk możemy zaimpregnować takimi preparatami jak bejca, lakierobejca czy drewnochron. Dzięki tym środkom możemy również nadać konkretny kolor deskom. Możemy również użyć oleju. Natomiast drewno egzotyczne impregnujemy olejem. Tak zabezpieczone drewno nie straci swojej barwy i będzie wchłaniało mniej wilgoci, co z kolej wydłuży jego żywotność. Olej do drewna wnika w nie głęboko, przez co nie pozostawia widocznych śladów i nie wpływa na kolor czy połysk desek, nie zostawia też łuszczącej się warstwy.

Olejowanie tarasów z drewna egzotycznego należy wykonywać po zimie, przed sezonem użytkowania tarasu. Przed olejowaniem taras należy dokładnie umyć myjką ciśnieniową, następnie pozwolić mu wyschnąć. Dopiero po całkowitym wyschnięciu możemy olejować nasz taras. Proces ten najlepiej jest przeprowadzać dwukrotnie. Musimy liczyć się z tym, że z biegiem czasu deski mogą zmienić kolor.

Jeśli jednak profesjonalnie i solidnie zadbamy o nasz taras, będzie on nam służył przez lata.

Mamy nadzieję, że tekst pomógł Państwu stworzyć swój wymarzony taras lub podjąć decyzję dotyczącą budowy tarasu. Kolejny tekst pojawi się wkrótce. O czym będzie? Zobaczycie sami! Śledźcie naszego bloga i profil na Facebooku dokładnie.