Myśląc o miejscu do wypoczynku w ogrodzie,  w pierwszej kolejności myślimy o tarasie. Warto jednak pomyśleć o alternatywnym miejscu do relaksu. O miejscu, które pozwoli spojrzeć na ogród z zupełnie innej perspektywy niż z tarasu. Patrząc na ogród z innego miejsca, dostrzeżemy zupełnie inne widoki. Ogród okaże się większy i inny niż dotychczas.

Wszystkie te możliwości daje nam altana ogrodowa.

1_-_altana_ogrodowaPoza innym spojrzeniem na ogród, da nam również trochę więcej spokoju oraz schronienie przed deszczem, czy palącym słońcem. Jest także idealnym miejscem na popołudniowy wypoczynek, spotkania z rodziną i przyjaciółmi.

W altanie warto również pomyśleć o kominku ogrodowym dzięki któremu będziemy mogli korzystać z altany już od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Warto także dodać do kominka funkcję grillowania wtedy możemy połączyć przyjemne z pożytecznym.

Gdzie umiejscowić?

Wybierając miejsce na altanę warto znaleźć ustronne miejsce w ogrodzie. Można obsadzić ją pnączami – to zagwarantuje nam ciszę, spokój i sielankowy wypoczynek. A w upalne dni pozwoli cieszyć się nieco niższą temperaturą w altanie i zapewni idealne schronienie przed słońcem.

Z czego taka altana?

2_-_altanaNa rynku dostępna jest cała gama gotowych wzorów altan. Wykonanych w różnych wielkościach, kolorach i z różnych materiałów. Podobnie możemy wybierać w pokryciach dachowych i podłogach do altan. Aby mieć jednak jedyną i niepowtarzalną altanę dopasowaną do naszego ogrodu warto zlecić jej projekt i wykonanie profesjonalnej firmie.
Sama altana jak i materiał z jakiego ją wykonamy powinien pasować do stylu ogrodu a ten z kolei do upodobań właścicieli.

Wybierając altanę odpowiedzmy sobie również na pytanie jak dużo osób będzie z niej korzystało jednocześnie? Pomoże nam to w określeniu wielkości altany.

Altany najczęściej wykonane są z drewna. To bardzo wdzięczny materiał, który można odpowiednio uformować, a przy odpowiedniej konserwacji będzie służył przez długie lata. Bardzo istotna jest również konstrukcja altany. Nieco inna będzie w przypadku lekkiej altany i lekkiego dachu wykonanego z desek, pokrytego papą lub gontem bitumicznym a inna jeśli chcemy pokryć swoją altanę dachówkami. Wtedy warto zadbać o znacznie solidniejszą konstrukcję, która udźwignie ciężkie dachówki.

3_-_altanaW przypadku altany ogrodowej wykonanej z drewna trzeba również odpowiednio zabezpieczyć dolne części słupów. Reszta naszej altany prawdopodobnie będzie dobrze zabezpieczona przed deszczem, natomiast dolne części słupów osadzonych bezpośrednio na ziemi, na podsypce żwirowej lub innych podkładach mogą intensywnie „ciągnąć” wilgoć, a nie chcemy, aby coś im się stało.

Podsumowanie

Niewątpliwe altany ogrodowe to doskonały element ogrodu, który nie tylko pozwoli nam spojrzeć na ogród z innej perspektywy, jest funkcjonalny ale może też znacząco uatrakcyjnić nasze ogrody. Wybór jest ogromy. Pamiętajmy jednak, że przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego modelu lub na etapie projektowania altany warto zadać sobie kilka ważnych pytań, które ułatwią nam podjęcie trafnej decyzji. A wtedy bez wątpienia staniemy się posiadaczami odpowiedniej altany, która będzie doskonałym miejscem wielu spotkań oraz podkreśli piękno naszego ogrodu. Zakładanie ogrodu będzie jeszcze przyjemniejsze.