Wszyscy lubimy, gdy nasz ogród a zwłaszcza trawnik wygląda nieskazitelnie. Niestety, czasami pojawiają się w nim niepożądane zwierzęta – krety, które rozkopują go drążąc korytarze. W dzisiejszym tekście przedstawimy Państwu sposoby zabezpieczenia ogrodu przed kretami oraz postaramy się przekonać Państwa do stosowania metod korzystnych i bezpiecznych dla obu stron. Często rozprawiamy się z kretami brutalnie – po prostu zabijając je lub stosując silne środki chemiczne, które one zjadają a potem giną w męczarniach. Pamiętajmy, że są inne sposoby na to żeby krety nie robiły w naszym ogrodzie kretowisk.

siatka na kretyW fazie realizacji i projektowania ogrodu warto uwzględnić zabezpieczenie przed kretami. Najlepiej zastosować do tego podpowierzchniową siatkę, która zapobiegnie wpuszczeniu zwierząt na nasz teren. Wykonana jest z lekkiego tworzywa i będąc całkowicie obojętną na działanie niesprzyjających czynników jakie występują pod powierzchnią trawnika, wytrzymuje tam kilkadziesiąt lat. Jeśli zdecydujemy się na założenie siatki podpowierzchniowej należy wkopać ją na głębokości około 10 – 15 cm. Nie głębiej, ponieważ istnieje ryzyko, że krety będą miały dosyć miejsca żeby drążyć korytarze pomiędzy siatką a powierzchnią trawnika.

siatka na kretyNie należy też zakładać jej płycej ponieważ w tym przypadku może ona ulec uszkodzeniu podczas pielęgnacji trawnika. Po obsianiu terenu trawą, bądź rozłożeniu darni jest ona całkowicie niewidoczna, a skutecznie utrudnia kopanie korytarzy podziemnych, a co za tym idzie – podłoże nie jest wypychane. Zaletami tej metody są niewątpliwie niewygórowane koszty założenia zabezpieczenia oraz jednorazowy nakład pracy, który zapewni nam komfort posiadania nienaruszonego trawnika przez długie lata.

Jeżeli w ogrodzie zauważyliśmy ślady kretów powinniśmy działać natychmiast. Krety są sprawnymi kopaczami i mogą zniszczyć nasz ogród w kilkanaście godzin. Niezawodną metodą na zatrzymanie kreta jest wspomniana wyżej siatka. Jeśli jednak nie została ona uwzględniona w projekcie należy stosować inne metody.

zakładanie siatki na kretyMechanicznym środkiem, który pomoże nam pozbyć się kretów jest urządzenie emitujące fale ultradźwiękowe lub tworzące pole wibracyjne. Musimy jedynie zakupić odpowiednie urządzenie, umieścić je w pobliżu czynnego tunelu oraz uruchomić. Pod wpływem wysyłanych przez nie sygnałów krety powinny opuścić nasz trawnik. Możemy też zastosować metalowe wiatraczki ustawiając je w krecich korytarzach. Pod wpływem wiatru zaczynają klekotać i odstraszają zwierzęta.

zakładanie siatki na kretyMożemy również podjąć walkę zapachami. Dla kretów drażniący jest zapach bazylii, czosnku, aksamitek, źle reaguje również na czarny bez oraz żywotnik. Między właściwą kompozycją zasadzić możemy niewielkie nawet ilości wyżej wymienionych ziół oraz kwiatów. W korytarzach natomiast warto umieścić roztarte ząbki czosnku lub zalać je wcześniej przygotowanym roztworem z pociętych kwiatków. Kolejnym sposobem jest również wlewanie po trochu do otworów w ziemi mieszanki serwatki z maślanką, która stała wcześniej 4 dni w cieple. To powinno pomóc przynajmniej na pół roku.
Pamiętajmy, że kret jest nie tylko niszczycielem naszego ogrodu. Żywi się szkodnikami, larwami, chrząszczami i innymi insektami, które szkodą naszym roślinom. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce zwierzęta te znajdują się pod całoroczną ochroną, więc jeśli złapiemy takiego osobnika zamiast zabijać, powinniśmy wywieźć go do lasu, gdzie spokojnie będzie mógł bytować pośród natury.

Pozdrawiamy, Zielonaprzystan.com