Ogrody na dachach

Zakładamy ogrody na dachach stosując najnowsze rozwiązania i technologie. Ogród możemy założyć na dachu, którego spadek nie przekracza 35 stopni a jego konstrukcja ma odpowiednią wytrzymałość.

Ogród na dachu wymaga takiej samej pielęgnacji jak ogród tradycyjny. Warto założyć tu automatyczny system nawadniający a wrażliwe rośliny cieniować, chroniąc je w ten sposób przed ostrym słońcem. Ma to szczególnie duże znaczenie zimą, kiedy słońce przygrzewa a rośliny nie mogą pobrać wody ze zmarzniętej ziemi.

Ogród ekstensywny możemy założyć wykorzystując gotowe maty, dzięki którym mamy gotowy ogród. Posadzone lub wysiane rośliny na takim dachu powinniśmy intensywnie pielęgnować aż do momentu kiedy pokryją przynajmniej 65% jego powierzchni. Praca ta polega głównie na przycinaniu odrostów i podlewaniu. Po wytworzeniu zwartego kobierca ogród ekstensywny staje się samowystarczalny.

Ogród intensywny możemy założyć jeżeli dach spełnia warunki konstrukcyjne. Możemy posadzić na nim nawet drzewa i krzewy. Sadząc rośliny powinniśmy rozważnie wybierać dla nich miejsca – najlepiej jak najbliżej belek stropowych, odciążając w ten sposób mniej wytrzymałe części dachu. Pamiętajmy również o pozostawieniu swobodnego dostępu do świetlików i kominów.